Jak správně vybrat aktovku pro prvňáčka?

Dítě nosí školní aktovku nebo batoh 5 dní v týdnu, je tedy velmi důležité, zabývat se otázkou vlivu tašky na vývoj zad dítěte i na komfort nošení. Samozřejmě nesmíme pominout ani praktičnost – např. povrchový materiál kvůli čištění, atd.


Pro prvňáčka je obecně doporučována spíše aktovka než batoh. Aktovka má vždy pevná záda a z tohoto důvodu je pro prvňáčka lepší variantou než batoh, který pevná záda mít nemusí. Pevná, v ideálním případě i ergonomicky tvarovaná, polstrovaná záda zajišťují při správném každodenním nošení zdravý vývoj páteře dítěte. Některé aktovky mají dokonce německý certifikát AGR, který potvrzuje, že správné nošení dané aktovky neničí záda našich dětí. Ke správnému nošení aktovky přispívají polstrované, dostatečně široké (min. 4 cm), správně utažené ramenní popruhy, které jsou u některých výrobců doplněny i hrudním popruhem.


Důležitá je také hmotnost aktovky, která by neměla přesáhnout hmotnost 1200 g. Zejména pro prvňáčka je důležitá také přehlednost v aktovce, která může být zajištěna např. velkou vnitřní hlavní kapsou, kde vše rychle najde. Objem této kapsy by měl být dostačující pro všechny školní potřeby, které dítě nosí. Dostatečný je objem kolem 16 l. Aktovka by měla mít dostatek vnějších kapes např. na láhev s pitím, deštník, svačinu atp. Výhodou školních aktovek je snadno čistitelný, např. voděodolný nebo neoprenový povrch, který nabízí např. německý výrobce HAMA. Bezpečnost a viditelnost dítěte s aktovkou zajišťují reflexní prvky, které by měly být součástí každé školní tašky.


Prvňáček si bude muset zvyknout na mnoho nového, usnadnit orientaci v jeho vlastních školních potřebách mu můžete např. tím, že mu pořídíte celou školní výbavu v jedné barevné kombinaci nebo ve školním setu. Dítko si tak snáz pozná své školní potřeby jako je např. pytlík na přezůvky nebo penál. Školní set je sice na první pohled dražší, ale po propočítání nákladů na nákup samotné aktovky, vybaveného penálu, pytlíku na přezůvky a např. peněženky je cena setu akceptovatelná.


SPRÁVNÉ NOŠENÍ AKTOVKY:
Správně utažené ramenní popruhy dítěti nikde neplandají, ale ani jej neškrtí nebo netlačí. Správně nasazená aktovka by neměla dítěti nikde přečnívat a zejména mezi zády dítěte a zády aktovky by neměl být téměř žádný prostor. Těžší pomůcky, jako jsou např. knihy nebo velké sešity, by měly být uloženy co nejblíže zádům dítěte, aby nepřevracely aktovku směrem od zad dítěte.