Proč chceme vidět zlaté prasátko?

Vánoční zvyk o zjevení zlatého prasátka, zná snad každý z nás, ale málo kdo ví, že původ této tradice sahá až do dávných pohanských dob. Pro Slovany bylo prase znamením hojnosti, symbolem slunce a také zimního slunovratu. Naši předkové proto věřili, že krmí z vepřového masa přijme jejich tělo sílu životadárných slunečních paprsků. Odměnou za celodenní půst jim tak byla dozlatova upečená pečeně, která jim dodala sílu a energii.

Tipy pro Vaše vánoční zlaté prasátko

Jako děti jsme se o to pokoušeli snad všichni. Vydržet půst alespoň na Štědrý večera dočkat se zlatého prasátka. Málokdo z nás zlaté prasátko, ale doopravdy spatřil. Zvyky a tradice jsou o Vánocích typické a všechny děti je prožívají mnohem více, než většina dospělých. Proč tedy Vašim dětem vánoční tradice a zvyky trochu nezpestřit? Máme pro Vás dva tipy, jak tradici se zlatým prasátkem Vašim dětem oživit.

Tip 1

Celá rodina držíte půst, nemůžete se dočkat večera a čekáte, kdy se konečně zlaté prasátko objeví. Vaše děti jsou jako na trní a čekají ve svém pokoji. To je ta pravá příležitost jim zlaté prasátko ukázat. Vezměte si zrcátko nebo barevné sklíčko a pomocí světla vytvořte na zdi odraz „zlatého prasátka“, Vaše děti budou skákat radostí, že půst vydržely a prasátko uviděly a nikdy na tuto skvělou tradici nezapomenou.

Tip 2

Pokud chcete prasátko více realistické můžete do papíru vystřihnout tvar prasátka a udělat si tak jednoduchou šablonu, kterou poté prosvítíte baterkou a na zdi se objeví krásný obrys „zlatého prasátka“.

Nebojte se do Vánoc zapojit trochu fantazie a vánoční zvyky a tradice si upravit podle svého.
Věřte nám, že děti Vaši kreativitu ocení a budou se na každé Vánoce těšit, a to nejen kvůli dárkům pod stromečkem :-)